Députés et Sénateurs d'Amnésia

Alexandria

Sénat

Alexandria: L'honorable Laurence d'Irlande

Assemblée nationale

Alexandria: L'honorable Hubert Nault (PS)
Pangole: L'honorable Viviane Fugère (PC)
Ville d'Alexandria: Le très honorable Tyler Moore (PS)

Amnésia City

Sénat

Amnésia City: L'honorable France Dubois (PP)

Assemblée nationale

Amnésia City-Centre: La très honorable Catherine Germain (PP)
Amnésia City-Nord-Est: L'honorable Odile Clark (PS)
Amnésia City-Nord-Ouest: Norma MacMilan (PLD)
Amnésia City-Sud-Est: Louis-Marc Gagnon (PP)
Amnésia City-Sud-Ouest: Lewis J. Aspen (PP)

Baie-de-Matane

Sénat

Baie-de-Matane: L'honorable Ursule Granger (PP)

Assemblée nationale

Bicolline: Ginette De Bussy (PS)
Côte-de-Matane: L'honorable Paul St-Pierre (PP)
Hauteur-des-terres: L'honorable Micheline F. Ducharme (PS)
Matane: L'honorable Michaêlla DiSalvio (PP)
Matane-Sud: L'honorable Louis Briant (PS)
Matawinie: Lisa L. Jones (PLD)

Béesse

Sénat

Béesse: L'honorable Yolande Vaugeois (PP)

Assemblée nationale

Béesse: Yolande Wong-Faucher (PP)
Cap-de-Béesse: Yoland Guérard (PP)

Gaspésie-et-les-Gripins

Sénat

Gaspésie-et-les-Gripins: L'honorable Hermance Futil (PLD)

Assemblée nationale

Gaspé-Est: L'honorable Phyllis MacPherson (PLD)
Gaspé-Ouest: Germaine Vallières (PP)
Gaspésie: L'honorable Doris K. Beauchesne (PLD)
Les-Gripins: L'honorable France Nicole (PP)
Osiris: Georges Hébert (PLD)

Moleman

Sénat

Moleman: L'honorable Georgianna Malterre (PP)

Assemblée nationale

Moleman-Métropolitain: François Chartiez
Moleman-Pointe-de-l'Île: L'honorable Vincent G. Beaupré

Nouvelle Acadie

Sénat

Nouvelle-Acadie: L' honorable Claudette Vautour (PS)

Assemblée nationale

Bouctouche: Hubert Nobert (PS)
Caraquet: Françoise Futil (UDC)
La-Traverse: Jean Valain (PLD)
Pointe-Acadie: L'honorable Julien G. Faucher (PS)

Oceanview

Sénat

Oceanview: L'honorable Maria DiMarco (PS)

Assemblée nationale

Ocean's-Vineyard: Bridget H. Van Dusen (PLD)
Oceanview: Deirdre Jones (PS)

Paul-et-Linda

Sénat

Paul-et-Linda: L'honorable Sonia Beaupré (PS)

Assemblée nationale

Paul-et-Linda: Normand Jutras (PS)
Sainte-Lise-de-la-Coursière: L'honorable Lise Pombert (PS)

Stoneshire

Sénat

Stoneshire: L'honorable Charles L. Dubuc (PLD)

Assemblée nationale

Béatriceville: Brian Peckford (UDC)
Princesse-Alexandra: Michel Auclair (PLD)

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.